Lets be having moo
129.59 MB
– 48 new recipes across 8 new buildings – Buildings can be used as production factories or as general sell points – Production buildings sell on the hour – 6 new fruits and vegetables produced in a greenhouse and an orchard – Compatible with Supermarket Productions mod, standalone or with other mods. (17 filltypes added) **Factories** To use the factory versions, remember to run the production chain; factories do not produce pallets, they sell on the hour like a BGA. If you're new to production chains, start with the juice bar. If a recipe earns you 1 coin and you run it all day, you’ll earn roughly $4100 on normal difficulty ($6900 easy, $2190 hard). This is roughly double what you'd get selling the items separately. **Asian Takeaway** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 3,000L to 55,000L Input = Carrot, chili, egg, garlic, wheat (flour), napa cabbage, vegetable oil, pea, rice, rice oil, rice flour, long grain rice, soybean, spring onion, tomato, potato, onions (DLC version) Output = Spicy noodles, spring rolls, tofu dumplings, special fried rice, egg fried rice, potato and pea curry **Cafe** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 9,000L to 52,000L Input = Bread, butter, carrot, cheese, cream cheese, egg, flour, whole grain flour, oat flour, lettuce, barley malt extract, oyster, potato, sugar, cucumber Output = Cheese and cucumber sandwich, carrot cake, jacket potato with cheese and salad, vegetarian all-day breakfast, cream cheese scones, bagel with cream cheese **Fast Food Diner** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 3,000L to 47,000L Input = Bread, canola oil, carrot, sour cream, egg, flour, goat cheese, wheat flour, green beans, lettuce, maize, olive oil, oyster, pea, potato, soybean, sunflower oil, red pepper, tomato, onions (DLC version) Output = Soy burger and chips, corn dog, mushroom tacos, vegetarian burger, halloumi nuggets, onion rings (DLC version) **Ice Cream Parlour** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 3,000L to 101,000L Input = Milk, water, sugar, strawberry, lemon, chocolate, wheat flour, raisins, honey, butter, chocolate Output = Strawberry ice cream, lemon sorbet, chocolate ice cream, cookie dough ice cream, raisin ice cream, honeycomb ice cream **Juice Bar** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 21,000L to 75,000L Input = Water, orange, apple, grape, sugar, carrot, lemon, beetroot, parsnip, tomato Output = Orange juice, apple juice, strawberry and grape juice, lemonade, root juice, tomato juice **Pizzeria** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 2,000L to 38,000L Input = Bread, buffalo mozzarella, butter, cheese, chili, mayonnaise, sour cream, egg, flour, garlic, goat cheese, bottled milk, olive oil, red pepper, chives, tomato Output = Cheese pizza, spicy pizza, goat cheese and pepper pizza, garlic bread, mozzarella sticks, sour cream and chive dip **Restaurant** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 3,000L to 64,000L Input = Bread, butter, carrot, cheese, fresh pasta, sour cream, enoki, garlic, lettuce, bottled milk, oyster, potato, long grain rice, spinach, cucumber, onion, red pepper, tomato, parsnip, onions (DLC version) Output = Onion soup, stuffed peppers, vegetarian lasagna, mushroom stroganoff, ploughman’s lunch, vegetarian cottage pie, onion soup (DLC version) **Waffle ’n’ Donuts** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 2 – Cost per hour = $2.5 Capacity = 8,000L to 96,000L Input = Whole grain flour, sugar, butter, egg, flour, chocolate, vegetable oil, strawberry, bottled milk, glucose syrup, orange, chili, apple Output = Chocolate waffle, strawberry waffle, custard donut, glazed ring donut, orange spicy donut, apple waffle **Creamery** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 25 to 220 – Cost per hour = $1 Capacity = 10,000L to 625,000L Input = Egg, bottled milk, vegetable oil, flour, butter, lemon, garlic Output = Cream cheese, fresh pasta, mayonnaise, sour cream. Also produces butter, cheese, chocolate, buffalo mozzarella, bottled milk. **Dry production factory** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 5 to 530 – Cost per hour = $1 Capacity = 25,000L to 335,000L Input = Sugarbeet, sugarcane, grape, wheat, barley, oat, sorghum, long grain rice, rice Output = Oat flour, wheat flour, whole grain flour. Also produces flour, raisins, rice flour, sugar, bread. **Liquid production factory** Placeable shop category – placeable > production > factories Cost = $25,000 – Maintenance = $100 – Cycles per hour = 44 – Cost per hour = $1 Capacity = 7,500L to 120,000L Input = Barley, water, maize, soybean, sunflower, canola, olive, long grain rice, rice Output = Barley malt extract, glucose syrup, vegetable oil. Also produces canola, olive, rice, sunflower oil. **Greenhouse** Placeable shop category – placeable > production > greenhouses Cost = $25,000 – Maintenance = $30 – Cycles per hour = 28 to 110 – Cost per hour = $0.1 Capacity = 15,000L to 350,000L Input = Seed and water with manure or fertilizer Output = Cucumbers, red pepper, chives. Also produces normal game products as well as both rice types. **Orchard** Placeable shop category – placeable > production > greenhouses Cost = $25,000 – Maintenance = $30 – Cycles per hour = 90 to 150 – Cost per hour = $0.1 Capacity = 65,000L to 250,000L Input = Water with manure or fertilizer Output = Apples, lemons, oranges, grapes, olives Both have a pallet spawn stopper that can be activated when walking over the pallet spawn area, and can be emptied via an unload point. **Sell point versions** Placeable shop category – placeable > production > selling points Cost = $25,000 – Maintenance = $100 All sell point versions function like standard base game sell points. **Wholesale buy point** Placeable shop category – placeable > buildings > containers Cost = $1,000 – Maintenance = $0 Buy station for creamery, liquid, dry, greenhouse, and orchard products. **V1.1.0.0 Updates** – Added Highlands Fishing expansion for the Asian takeaway, restaurant, and fast food diner buildings, accepting DLC onions. – Removed onions grown in the greenhouse to avoid confusion with the Highlands Fishing expansion. – Added 4 new recipes: potato and pea curry at Asian Takeaway, tomato juice at Juice Bar, vegetarian cottage pie at Restaurant, apple waffle at Waffle ’n’ Donuts. – Onion soup and onion rings moved to the DLC version of the buildings. – Balanced some recipes. – Cycles now occur once per hour instead of twice, with earnings remaining the same. **Greenhouses/Orchard** – Fertilizer now has the same cycle times as manure. – Increased production rates and storage capacity. – Reduced clipping distance for pallet blockers and added an icon. **Dry, Liquid & Creamery** – Can now be loaded into custom tankers. – Increased production rates and storage. – Added pallet blockers. – Added loading area. – Moved the pallet spawn at the creamery.
Comments:
Login to place a comment: Login
FHASKIN79
25 Dec 2025
Great job on this mod! I appreciate the detailed production chains and wide variety of recipes. The addition of pallet blockers is a much-needed improvement. Overall, it's a fantastic way to diversify farming operations and adds great depth to gameplay. Thanks for your hard work!
React
Patricia5096
24 Dec 2025
Why did the tomato turn red? Because it saw all those factories waiting to process it! But in all seriousness, you're cranking out a lot of productions here! Maybe consider scaling the costs or production times equally – some of these keep ramping purely on convenience. Just a little monitoring could make things jam-stable. Keep at it!
React