
Fruit Greenhouse v1.1.0.0

Mod-Network is recieving some updates. Thank you for your patiences ;)
Lets be having moo
75.62 MB
- 50 new recipes across 12 factories. - 7 new fruits and vegetables produced in a greenhouse and an orchard. - 2 sell points which sell on the hour. - 1 pig farm. Factories Bakery factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Butter, bottled milk, flour, egg, sugar, oats, sugarcane, raisins, honey, chocolate, pea, carrot, potato, apple, lemon, orange, cream cheese, oat flour Output - Apple pie, chocolate and orange cake, flat jacks, lemon cheesecake, vegetable pie, bread Biscuit factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 6.5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Butter, bottled milk, flour, egg, sugar, oats, strawberry, raisins, honey, chocolate, wheat flour, vegetable oil, glucose syrup Output - Chocolate biscuits, custard cream, fruit shortcake, jam biscuits, oat biscuits Cereal factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 10 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Barley, chocolate, oat flour, honey, maize, oat, vegetable oil, barley malt extract, glucose syrup, rice, rice flour, strawberry, sugar, sunflower oil, wheat Output - Chocolate pops, frosted honey flakes, golden honey puffs, strawberry cereal, wheat biscuits Crisps factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 4 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Canola oil, cheese, chilli, sour cream, maize, potato starch, potato, rice flour, sunflower oil, onion, chives, tomato Output - Cheese corn puffs, cheese and onion crisps, sour cream and chives, sweet chilli and tomato curly potato puffs Dairy factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Buffalo milk, cheese, chocolate, goat milk, bottled milk, oat, soybean, strawberry, water Output - Chocolate milk, strawberry milk, oat milk, soy milk, cheese board Ready meal factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Butter, carrot, cheese, fresh pasta, egg, enoki, flour, garlic, green bean, bottled milk, olive oil, oyster, parsnip, pea, rice oil, long grain rice, onion, red pepper, tomato Output - Cheese pasta, egg fried rice, enoki mushroom pancakes, green bean casserole, tomato and red pepper soup Salad factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Beetroot, carrot, cheese, mayonnaise, fresh pasta, goat cheese, lettuce, napa cabbage, olive oil, pea, potato, spinach, spring onion, cucumber, tomato Output - Beetroot salad, mixed leaf salad, Napa cabbage slaw, pea pasta salad, potato salad Sandwich factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Bread, butter, cheese, mayonnaise, cream cheese, egg, goat cheese, whole grain flour, olive, oyster, spinach, sunflower oil, onion, tomato Output - Cheese and onion, egg, mushroom melt, olive and tomato wrap, spinach and goat cheese wrap Creamery Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 20 - Cost per hour = $1 Capacity - 30,000 Input - Egg, bottled milk, vegetable oil, flour, butter, lemon, garlic Output - Cream cheese, fresh pasta, mayonnaise, sour cream. Also produces butter, cheese, chocolate, bottled milk. Dry production factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 50 - Cost per hour = $1 Capacity - 30,000 to 90,000 Input - Sugarbeet, sugarcane, grape, wheat, barley, oat, sorghum, long grain rice, rice Output - Oat flour, wheat flour, whole grain flour. Also produces flour, raisins, rice flour, sugar. Liquid production factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 44 - Cost per hour = $1 Capacity - 50,000 to 65,000 Input - Barley, water, maize, soybean, sunflower, canola, olive, long grain rice, rice Output - Barley malt extract, glucose syrup, vegetable oil. Also produces canola, olive, rice, sunflower oil. Non-food factory Placeable shop category - placeable > production > factories Cost = $25,000 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 10 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 30,000 Input - Boards, wood, planks, fabric, wool, cotton, rope, clothes, furniture, paper roll Output - Clothes, fabric, furniture, paper roll, rope, non-food pallet. Greenhouse and Orchard Placeable shop category - placeable > production > greenhouses Cost = $25,000 - Maintenance = $30 - Cycles per hour = 132 - Cost per hour = $0.1 Capacity - 15,000 to 50,000 Greenhouse produces cucumbers, onions, red pepper, chives, and can also produce normal game products as well as rice. Input - Pig manure, seeds, water (max production); fertilizer, seed, water (lower rate). Orchard produces apples, lemons, oranges, grapes, olives. Input - Pig manure, water (max); fertilizer, water (lower). Both have a pallet spawn stopper and can be emptied via an unload point. Pig farm Placeable shop category - placeable > husbandry > animals > pigs Cost = $75,000 - Maintenance = $150 - Cycles per hour = 3 - Cost per hour = $0 Capacity - 40,000 Standard large pig farm with a production chain for pig manure used in greenhouses. Produces pig manure from pigs, including a silo that can produce pig manure if not using the pig farm. Pig manure cannot be used as fertilizer, only in greenhouses. Emptied via unload point. Input - Liquid manure, manure Output - Pig manure. Supermarket and local shop sell points Placeable shop category - placeable > production > selling points Cost = $25,000 and $12,500 - Maintenance = $100 - Cycles per hour = 10 and 7.5 - Cost per hour = $2.5 Capacity - 50,000 and 5,000 Two sell points (local shop and supermarket), with four different chains each, ranging from low to high profit. Products are sold on the hour.
Comments:
Login to place a comment: Login
sleezy89
23 May 2025
I shared this mod with my friends; they will love it!
React
tank83
23 May 2025
I love the variety of recipes and factories! A suggestion would be to add an automatic production restock feature for sell points. This aspect Operations equ csr system keeps them running smoothly and minimizes downtime too.
React